Akcja "Świąteczna Integracja" oraz następujące po niej święta pochłonęły mnie na tyle skutecznie, że dopiero dziś udało mi się dokończyć sporządzanie sprawozdania z tegoż zdarzenia i co za tym idzie zebrać się do tego wpisu:)

Oj działo się, działo! Generalnie było sympatycznie, serdecznie i na tyle "gromadnie", że postanowiliśmy powtórzyć wydarzenie już przed Świętami Wielkanocnymi. Tym razem z jajami w tle;) Poniżej zamieszczam fragmenty sprawozdania z przebiegu inicjatywy.

"Celem inicjatywy było zintegrowanie mieszkańców osiedla im S. Moniuszki oraz wszystkich pozostałych, biorących w niej udział, wokół okołoświątecznych aktywności, bądź też za ich pomocą. Miało to być wspólne spędzanie czasu w twórczej i kreatywnej atmosferze, a nadchodzące święta stanowiły element scalający i niejako "zachęcający" uczestników inicjatywy do brania w niej czynnego udziału.

Mówiąc prościej, chciałam pokazać, że chociażby wspólne wykonywanie kartek świątecznych może być doskonałym pretekstem do pełnych ciepła rozmów, że aktywności, w których może wziąć udział cała rodzina zbliżają i otwierają nas na najbliższych. Oraz, że wszystko o czym mowa powyżej „emanuje” na nasze otoczenie sprawiając, że niejako włącza się w innych myślenie: „skoro oni mogą, to ja także”, „widzę, że to jest świetna zabawa, więc także chcę spróbować”, „w sumie to nic trudnego, dam coś od siebie i coś dostanę w zamian, a przy tym mogę się naprawdę dobrze bawić”.

Działania wchodzące w zakres inicjatywy rozłożone zostały na trzy dni. Dnia pierwszego odbyły się warsztaty ozdób choinkowych, kartek oraz życzeń świątecznych. Brały w nich udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Każdy z uczestników otrzymał dyplom, a najpiękniejsze prace zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Kartki wykonane przez dzieci i dorosłych oraz życzenia ułożone przez dorosłych wzięły udział w konkursie, którego rozstrzygnięcie nastąpiło ostatniego dnia inicjatywy.

warsztaty

Dzień drugi stanowiło działanie „łączone”. Warsztaty malowania drewnianych ozdób choinkowych – dla dorosłych oraz śpiewania i przygrywania do kolęd i pastorałek – dla dzieci. Dodatkowo w Sali tuż obok odbywała się interaktywna zabawa z Mikołajem zaproszonym przez Administrację Osiedla i Stowarzyszenie Rondo. Podsumowując warsztaty wykonaliśmy wspólnie z dziećmi kilka pastorałek i kolęd na Sali Widowiskowej DDK oraz zaprosiliśmy wszystkich obecnych na poczęstunek. Podczas, gdy rodzice kończyli malować ozdoby oraz oddawali się przyjemnym rozmowom przy kawie i ciasteczkach, dzieci mogły obejrzeć bajkę w ramach Kina Familijnego DDK. Każdy z obecnych otrzymał drobny upominek w postaci drewnianych ozdób na choinkę (także tych samodzielnie pomalowanych) a biorący udział w warsztatach otrzymali pamiątkowe dyplomy.

kartki

Dzień trzeci stanowił niejako podsumowanie działań już zrealizowanych oraz szansę na ponowne spotkanie w asyście niebanalnych rozmów i równie niebanalnej rozrywkiJ Tego dnia miała bowiem miejsce premiera przestawienia wg mojego scenariusza i reżyserii, w wykonaniu grupy teatralnej ATON, którą współtworzę i prowadzę zarazem. Przedstawienie pt. „Przedświąteczny szoł” spotkało się z bardzo ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem ze strony widowni, a po jego zakończeniu zaprosiliśmy wszystkich obecnych na poczęstunek oraz wystawę kartek wykonanych podczas warsztatów dnia pierwszego. Dodatkowo wszyscy obecni zostali poproszeni o wzięcie udziału w głosowaniu na niebanalne życzenia i najpiękniejszą kartkę w dwóch kategoriach: kartki wykonane przez dzieci oraz kartki wykonane przez dorosłych. W efekcie jedna z kartek - wykonana przez Agatę Kojder oraz wybrane życzenia - z kartki Moniki Czaus (w których układaniu swój szczególny udział miał syn Piotrek), po zeskanowaniu, znalazły się na wszystkich drzwiach do bloków naszego osiedla, w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia.

na drzwiach

W związku z tak dużym zainteresowaniem warsztatami szykuję się już do kolejnej inicjatywy tego typu, która odbędzie się przed Świętami Wielkanocnymi. Znowu zaproszę dzieci i dorosłych do twórczych działań o charakterze integracyjnym, by pozytywne wzmocnienie, jakiego wszyscy doświadczyliśmy w wyniku Akcji „Świątecznej Integracji” mogło trwać nadal.

Dodatkowo już w styczniu br., bądź na początku lutego (data w trakcie ustalania) ponownie wystawimy nasze przedstawienie w oparciu o nieznacznie poszerzony scenariusz. Wszyscy obecni na premierze byli zgodni, że trzeba to powtórzyć. My też tak uważamyJ

Ogółem w inicjatywie wzięło udział około 100 osób. Zaangażowani w nią byli uczestnicy "Spotkań Niebanalnych", czyli członkowie ATON-a, moja rodzina, przyjaciele i znajomi. Mogę z pełnym przekonaniem napisać, że cele, jakie postawiłam sobie, kiedy rodził się pomysł na "Świąteczną Integrację" zostały osiągnięte. Świadczy o tym także fakt, iż było całkiem sporo osób, które wzięły udział w całej Inicjatywie, czyli były obecne każdego z trzech dni jej trwania. Mam nadzieję, że zechcecie równie entuzjastycznie zaangażować się w kolejne działania tego typu, jakie dla Was przygotuję:) Oczywiście wraz z DDK SM Czechów i Stowarzyszeniem RONDO, a w szczególności z Panią Barbarą Kotowską. Dziękuję serdecznie. Bez Pani wsparcia to wszystko nie byłoby możliwe.