Katarzyna Szczepaniak

ur. 1979 r. w Lublinie

 

Sześć lat temu postanowiłam zacząć realizować własne pasje. Powód? Czas. Byłam już wtedy "potrójną mamą" i wydawało mi się, że coś mi w życiu umyka. Że jeśli teraz nie zacznę czegoś z nim, ze sobą, robić, to za chwilę będzie za późno. Oczywiście byli tacy, którzy mówili: "przecież masz męża, dzieci, wszystko się układa, czego Ty chcesz?". Lecz ja ciągle odczuwałam jakiś brak, jakąś niekompletność. Chciałam tworzyć, chciałam "zmieniać świat", chciałam dzielić się z innymi tym, co od dawna miałam do przekazania. Zaczęłam więcej pisać, potem śpiewać, grać w teatrze, uczyć się, aktywizować innych, pisać bajki dla dzieci, udowadniać, że nigdy nie jest za późno na spełnianie własnych marzeń...

Co robię teraz?

Nadal to samo:) Między innymi piszę. Wiersze, bajki, teksty piosenek, scenariuszy teatralnych...

Prowadzę nadal zajęcia dla dzieci młodszych, zatytułowane "Bajki (nie)codzinne", których formułę sama opracowałam i realizuję od lat. Na zakończenie każdego sezonu zajęć bajkowych powstaje książeczka z tekstami gromadzonymi podczas zajęć i pisanymi pod ich wpływem:) Z bajkami poszłam jednak ciut dalej. W 2019 roku uczestniczyłam w dwóch projektach, które dały mi możliwość wyjścia z projektem bajkowym poza mury DK, w którym pracuję. Jeden z nich dotyczył lubelskich przedszkoli, które odwiedzałam, aby opowiadać dzieciom, dlaczego warto układać bajki i tworzyć je wraz z nimi. Drugi to "igraszki literackie" w ramach projektu "Rozwiń skrzydła z biblioteką" realizowanego przez GBP w Lubartowie. Efektem kilkumiesięcznego cyklu spotkań były trzy przedstawienia powarsztatowe w oparciu o tworzone po spotkaniach z uczestnikami scenariusze oraz moje teatralne pomysły:)

Piosenki... jest ich coraz więcej. Każda jest inna, każda bliska mojemu sercu. Teraz nieco inaczej powstaje ich muzyczna szata, ponieważ coraz częściej to Tomek (mój ukochany:)) podsuwa mi pomysły muzyczne. Obecnie występujemy w duecie o nazwie "Kasia i Tomek":) Gramy w lubelskich i podlubelskich pubach i restauracjach, ostatnio odwiedziliśmy także Chełm i już kilkakrotnie gościliśmy w Świdniku. Bierzemy udział w różnych eventach (świąteczne spotkania, rocznice, działania w ramach większych projektów), gramy co najmniej raz do roku na scenie DK SM "Czechów", gdzie nadal pracuję jako instruktor, a biorąc pod uwagę działalność muzyczną, stawiałam tam swoje pierwsze kroki. Ten rok z pewnością będzie przełomowy. Postanowiliśmy nagrać kilka utworów naszego duetu i wydać wreszcie płytę:) Zapraszam do odwiedzania naszej strony na FB: https://www.facebook.com/kasiaimuzyka/

Scenariusze teatralne... powstają i nadal będą powstawać. Jak zwykłam mawiać, nie sposób zejść z raz obranej, muzyczno-teatralnej drogi. Są to zarówno większe projekty w postaci spektakli prezentowanych na scenie naszego DK, ale także podczas lubelskich i ogólnopolskich Przeglądów teatralnych (w roku 2019 był to m.in. "Kalejdoskop" w Gardzienicach oraz "Decha" w Bielsku Podlaskim), jak i formy tzw. literacko-muzyczno-teatralne przygotowywane z myślą o różnych świętach np. z okazji Dnia Kobiet, czy Święta Zakochanych. Jeśli chodzi o rolę instruktora teatralnego, to realizuję ją w trzech grupach: Amatorskim Teatrze Osób Niebanalnych ATON, Teatrze Młodzieżowym "Inwencja" oraz Teatrze Sztuk Małych "Sztuczki". Pierwsza i trzecia z tych grup skupia osoby dorosłe. Występuję wraz z nimi, nie mogąc zrezygnować z przyjemności bycia aktorem amatorem:)
 
Przegląd Amatorskich Teatrów Dorosłych "JakoTaki" to kolejne moje dziecko:) W roku 2019 zainicjowałam to wydarzenie w lubelskim DK SM "Czechów". Okazało się, że zapotrzebowanie na tego typu imprezy w naszym mieście jest naprawdę duże i warto tworzyć kolejną przestrzeń, w której dorośli aktorzy amatorzy, nie tylko będą mogli prezentować swoje dokonania, dzielić się własną pasją, ale także poznać innych "zafiksowanych" na takim sposobie spędzania wolnego czasu;), wymienić się doświadczeniami i, niejako przy okazji, czegoś nowego się nauczyć. W ramach przeglądu odbywają się bowiem warsztaty teatralne dla uczestników oraz interaktywne spotkania z teatrem Impro. Więcej na temat przeglądu na naszej stronie FB: https://www.facebook.com/przegladjakotaki/?modal=admin_todo_tour oraz na stronie DK: http://ddksmczechow.pl/zajecia/teatr-stale-formy-i-zajecia/teatr-aton/

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


(...)

 

A poniżej bardzo dokładny opis moich wcześniejszych dokonań i początków mojej artystycznej drogi... do poczytania:)

Na co dzień przede wszystkim jestem mamą. Trójka dzieci to nie lada wyzwanie, ale także niewyczerpywalne źródło pomysłów, z którego nieprzerwanie czerpię. Prócz „dorosłej” poezji, jaką tworzę od lat, coraz śmielej zaglądam do świata dziecięcej  wyobraźni i wcale niespieszno mi z niego powracać;) Owocem tych fascynujących "wypraw" są liczne bajki wierszowane i pisane prozą, wiersze, piosenki oraz warsztaty autorskie o nazwie „Bajki (nie)codzienne” (więcej w zakładce "dla dzieci")

Jeśli chodzi o moje "literackie" osiągniecia to zdobyłam trzykrotnie III miejsce: w konkursie literackim - „Moja górska legenda” (Cisna 2012), poetyckim - „Wolność dla wiersza” (Lublin 2012) oraz w konkursie odbywającym się w ramach Przeglądu "Strojne w Biel" (Lublin 2014). Dodatkowo w lutym 2013r. uzyskałam tytuł Artysta Miesiąca przyznawany przez Wydawnictwo Warsztat Bajkopisarski NIC z Przemyśla. I to by było póki co na tyle, głównie ze względu na fakt, iż od 2014 roku praktycznie nie biorę udziału w przeglądach i konkursach poetyckich, czy też literackich;)

Mój debiut przed szerszą publicznością przypadł na Wigilię Nocy Kultury 2011, kiedy to odbyło się spotkanie autorskie promujące mój pierwszy tomik „Myśli ciasnoprzestrzenne” w Galerii pod Schodami DDK SM Czechów w Lublinie. Kolejny – „Kram z myślami” zaprezentowałam po raz pierwszy w trakcie spotkania autorskiego, które odbyło się 6 kwietnia 2013r. w tym samym miejscu. Więcej na temat tej imprezy w artykułach: "Spotkanie autorskie", "Już po...a może wciąż przed?" w zakładce "aktualnie". Wtedy to po raz pierwszy odwarzyłam się zaśpiewać swoje piosenki, które piszę nieprzerwanie od stycznia 2013 roku.

Oba tomiki nie doczekały się jeszcze profesjonalnego wydawnictwa. Póki co, drukuję je nakładem własnych środków i możliwości, przy wsparciu "mojego" Domu Kultury:)

W październiku 2012 roku stałam się członkinią Grupy poetycko-literackiej „c.d.n.”, która niestety nie przetrwała do dnia dzisiejszego. W tym czasie przeprowadziłam jednak swoje pierwsze warsztaty – dla dzieci (stąd nazwa "Bajki (nie)codzienne") oraz dla dorosłych ("Zabawa poezją, poezja zabawy"). Choć obecnie grupa formalnie już nie istnieje, to zawiązane wówczas znajomości pozostają żywe do dziś. Spotykamy się przy okazji różnych działań realizowanych indywidualnie, wymieniamy doświadczeniami i wspieramy, jeśli tylko jest to możliwe.

Jeśli zaś chodzi o "początki" mojej internetowej działalności piśmienniczej to w latach 2010-2011 prowadziłam bloga „Miniatury z życia” na stronach MMLublin. Wtedy to po raz pierwszy musiałam zmierzyć się bezpośrednio z czytelnikiem, co pozwoliło mi zdobyć doświadcznie, jakie wykorzystuję do dziś. Być może kiedyś wreszcie pokuszę się o stworzenie archiwum wpisów, jakie wtedy publikowałam, ponieważ było tego naprawdę sporo i poniekąd moja ówczesna aktywność przyczyniła się do powstania niniejszej strony.

Od marca 2013 roku, raz w tygodniu, w DDK SM Czechów w Lublinie prowadzę autorskie warsztaty dla dzieci pod nazwą "Bajki (nie)codzienne". W zakładce "dla dzieci" zamieszczam relacje z wybranych zajęć oraz przykładowe teksty bajek. Ponadto od listopada 2016r. prowadzę zajęcia "Klubu 4 i 5-cio latka", a od grudnia także zajęcia teatralne dla młodzieży gimnazjalnej (Grupa teatralna "Inwencja"). Warsztaty "Potykając się o słowa" adresowane do dzieci z klas 4-8 to jeszcze jedna forma pozwalająca mi zarażać młodych ludzi własną pasją i dowodzić, że "pisać każdy może"...:)

A żeby nie było, że działam tylko (a może aż?) dla dzieci to zaczęłam zarażać swoją pasją także "mamy i inne zacne damy":) Stąd "Spotkania niebanalne" i poświęcona im zakładka "niebanalnie". Jednak obecnie niewiele mają one wspólnego ze spędzaniem czasu przy kawie i herbacie na pogaduchach, jak to wyglądało na początku. Nie do końca jestem w stanie określić, jak i kiedy to się stało, ale zaczęłyśmy ewoluować w kierunku zajęć teatralnych, w efekcie czego zrodziła się krótka forma teatralna pt. "Pasja jest kobietą", z którą zadebiutowałyśmy na scenie w czerwcu 2013, a w październiku 2013 zaistniał teatr amatorski o nazwie ATON. Mamy już na swoim koncie niejedno przedstawienie. Wszystkie według moich autorskich scenariuszy. Tytuł "Przedświąteczny szoł" zdradza zapewne tematykę i czas premiery... tak, grudzień 2013 stał się miesiącem przełomowym dla naszych Spotkań Niebanalnych. Nie dość, że przeistoczyły się one ostatecznie w zajęcia teatralne (choć wciąż z rozmowami niebanalnymi w tle) to jeszcze w naszych szeregach pojawili sie mężczyźni:) A potem poszło już jak z płatka;) "Świąteczny szoł", "Proszę o uwagę", "Wilk w owczej skórze, a może owca w skórze wilka?", "Metamorfoza Gustawa" oraz "Możesz tak iść" w klimacie refleksyjnym;) 

Oprócz wymienionych wyżej spektakli, udało nam się dotychczas zorganizować i przeprowadzić kilka spotkań poetycko-teatralno-muzycznych jak chociażby: "Marzenia się spełniają", "Euterpe bez aulosa",  "Trzy zero do setki", "Isota (nie)banalna" czy "Kobieta jest...". Podczas każdego z nich można było poznać i usłyszeć teksty, jakimi się inspirujemy, a przede wszystkim nas samych:) Skład naszej grupy ustawicznie się zmienia. Obecnie należą do niej: Agata Supranowicz, Agata Kojder, Tomasz Szczepaniak, Kasia Cimek, Emila Kalisz, Ela Szczepaniak, Irena Bogucka oraz Dariusz Świderski i Tomasz Wiaderek, którzy z przyczyn od nich niezależnych musieli zawiesić swoją działalność w ATON-ie. 

Niezmiennie zapraszam wszystkich chętnych do udziału w naszych ATON-owych spotkaniach oraz do śledzenia "aktualności", gdzie zamieszczamy informacje o bieżących przedsięwzięciach. Spotykamy się zwykle w poniedziałki ok. godz. 18 w DDK SM Czechów. Próby odbywają się także w inne dni tygodnia, w zależności od naszej dyspozycyjności i potrzeb...

I wreszcie ostatni, aczkolwiek chyba najdroższy mojemu sercu, fragment moich artystycznych działań i dokonań. Do niedawna Zespół MUZYkanty, obecnie Katarzyna Szczepaniak z zespołem:). Prezentuję tą drogą własną, muzyczno-literacką twórczość już od przeszło dwóch lat. Można powiedzieć, że oficjalnie zaistnieliśmy jako zespół w grudniu 2013, kiedy to zagraliśmy swój pierwszy, pełny koncert. Ja piszę teksty, układam melodię bądź korzystam z pomysłów mojego męża Tomka, śpiewam, chłopaki robią aranże, dopracowują jak się da i... grają na gitarach - Tomek Szczepaniak i Maciek Wójtowicz, na perkusji - Marcin Kojder, na basie - Andrzej Deryło (na początku naszej działalności Karolina Ludwikowska, później Krzysiek Zamiejski). Pierwsze mini występy i koncerty graliśmy w "naszym" DK, ale obecnie mamy już na swoim koncie kilkanaście koncertów zagranych poza goszczącym nas Domem Kultury i kolejne w planie. Dlatego zachęcam do śledzenia na bieżąco zakładki "aktualnie". Znajdziecie tam także informacje o koncertach akustycznych granych w małżeńskim duecie (ja plus mój mąż;)) pod nazwą "Kasia i Tomek". Ta nowa forma spotkań z publicznością cieszy się dużą sympatią ze strony odbiorców i pozwala nam znaleźć się nieco bliżej nich samych.

Wraz z zespołem udało nam się dotychczas zająć trzecie miejsce w konkursie piosenki autorskiej "Strone w biel" (Lublin 2014) oraz pierwsze miejsce w tymże samym konkursie, w edycji tegorocznej(2015). Dodatkowo w 2014 roku mieliśmy przyjemność zaprezentować się podczas Koncertu Konkursowego Festiwalu "Metamorfozy Sentymentalne" (Lublin). Od dawna, z powodu palącego braku czasu i ciągłych splotów dostępnych terminów, nie braliśmy udziału w żadnym przeglądzie. No może poza "Szczodrakami" w DK na Czechowie. W 2016 roku, wystąpiłam tu wraz z mężem (z własną pastorałką) i otrzymaliśmy wyróżnienie.

Piszę, a od niespełna trzech lat komponuję muzykę do własnych tekstów, bo tylko tak mogę w pełni wyrażać siebie. Natomiast działalność warsztatowa pozwala mi na łączenie dwóch wielkich życiowych pasji. Pisania i nauczania, którym zajmuję się w pracy zawodowej. Dowodząc, że mgr inż. Marketingu i Zarządzania może być osobą o ponadprzeciętnej wrażliwości;)

Moje życie to nieustanny balans. Na granicy rzeczywistości – do bólu przyziemnej oraz świata moich myśli – trwających w ciągłym galopie do miejsc nieodgadnionych. Granica ta jest niezwykle cienka. Czasem ledwo widoczna, a bywa i tak, że świadomie przeze mnie zacierana. Bym mogła przeplatać codzienność nitkami myśli bujających w obłokach, ocierających się o skrzydła aniołów, a nieraz kipiących humorem w barwnych korytarzach abstrakcji. W ten sposób sprawiam, że pięknieje moje – nasze życie...

Na tej stronie znajdziecie nie tylko codzienne zapiski, felietony będące wyrazem poruszenia wybranym tematem, utwory poetyckie, zapowiedzi i relacje z warsztatów, bieżące informacje dotyczące moich poczynań oraz spotkań i imprez „zaprzyjaźnionych”, ale także aktualną ofertę działań okołoliterackich. Zachęcam do śledzenia na bieżąco:)

/Data aktualizacji artykułu: 22.05.2017r./