Katarzyna (Kasia) Szczepaniak:)

 

Dziesięć lat temu (mamy 2023 rok) postanowiłam zacząć realizować własne pasje. Byłam już wtedy "potrójną mamą" i wydawało mi się, że coś mi w życiu umyka. Że jeśli teraz nie zacznę czegoś z nim, ze sobą, robić, to za chwilę będzie za późno. Oczywiście byli tacy, którzy mówili: "przecież masz męża, dzieci, wszystko się układa, czego Ty jeszcze chcesz?". Lecz ja ciągle odczuwałam jakiś brak, jakąś niekompletność. Chciałam tworzyć, chciałam "zmieniać świat", chciałam dzielić się z innymi tym, co od dawna miałam do przekazania. Zaczęłam więcej pisać, potem śpiewać, grać w teatrze, uczyć się, aktywizować innych, pisać bajki dla dzieci, udowadniać, że nigdy nie jest za późno na spełnianie własnych marzeń...

Czym to zaowocowało?

Wiersze, bajki, teksty piosenek, scenariuszy teatralnych, blog...

Piosenki... jest ich coraz więcej. Każda jest inna, każda bliska mojemu sercu. Teraz nieco inaczej powstaje ich muzyczna szata, ponieważ coraz częściej to Tomek (mój życiowy i muzyczny partner) podsuwa mi pomysły na melodie, a ja ubieram je w słowa. Obecnie występujemy w duecie o nazwie "Kasia i Tomek":) Gramy w lubelskich i podlubelskich pubach i restauracjach, ostatnio odwiedziliśmy ponownie Chełm i już kilkakrotnie gościliśmy w Przemyślu. Bierzemy udział w różnych eventach (świąteczne spotkania, rocznice, działania w ramach większych projektów), gramy co najmniej raz do roku na scenie DK SM "Czechów", gdzie nadal pracuję jako instruktor, a biorąc pod uwagę działalność muzyczną, stawiałam tam swoje pierwsze kroki. Rok 2021 okazał się być w tym obszarze przełomowy. Otrzymałam bowiem stypendium Prezydenta Miasta Lublin, dzięki czemu na początku roku 2022 ukazał się nasz debiutancki album z piętnastoma autorskimi utworami, zatytułowany: "Będzie dobrze'. Zapraszam do odwiedzania naszej strony na FB, gdzie zamieszczamy bieżące info na temat naszej muzycznej działalności: https://www.facebook.com/kasiaimuzyka/

Scenariusze teatralne... powstają i nadal będą powstawać. Jak zwykłam mawiać, nie sposób zejść z raz obranej, muzyczno-teatralnej drogi. Są to zarówno większe projekty w postaci spektakli prezentowanych na scenie DK, przy którym działają moje zespoły, ale także krótsze formy wystawiane podczas lubelskich i ogólnopolskich przeglądów teatralnych (m.in. "Scena Młodych" w CK w Lublinie, "Kalejdoskop" w OPT Gardzienice, "Decha" w Bielsku Podlaskim, "OSA" w Nałęczowie), jak i formy tzw. literacko-muzyczno-teatralne przygotowywane z myślą o różnych dniach szczególnych, jak Dzień Kobiet, Walentynki, czy spotkania przedświąteczne. Jeśli chodzi o rolę instruktora teatralnego, to realizuję ją w trzech grupach: Amatorskim Teatrze Osób Niebanalnych ATON, Teatrze Młodzieżowym INWENCJA, Teatrze Nie Starym TNieS oraz Teatrze Sztuk Małych "Sztuczki". Pierwsza i trzecia z tych grup skupia osoby dorosłe. Występuję wraz z nimi, nie mogąc zrezygnować z przyjemności bycia aktorem amatorem:)

Prowadzę także zajęcia dla dzieci młodszych, zatytułowane "Bajki (nie)codzinne", których formułę sama opracowałam i realizuję od lat. Na zakończenie każdego sezonu powstaje książeczka z tekstami gromadzonymi podczas zajęć i pisanymi pod ich wpływem:) Z bajkami poszłam także ciut dalej. W 2019 roku uczestniczyłam w dwóch projektach, które dały mi możliwość wyjścia z moimi warsztatami bajkowymi poza mury domu kultury, w którym pracuję od ośmiu lat. Jeden z nich dotyczył lubelskich przedszkoli, które odwiedzałam, aby opowiadać dzieciom, dlaczego warto układać bajki i tworzyłam je wraz z nimi. Drugi to "igraszki literackie" w ramach projektu "Rozwiń skrzydła z biblioteką" realizowanego przez GBP w Lubartowie. Efektem kilkumiesięcznego cyklu spotkań były trzy przedstawienia powarsztatowe w oparciu o scenariusze tworzone po spotkaniach z uczestnikami oraz moje teatralne pomysły:)

Prócz autorskich warsztatów bajkowych dla dzieci prowadzę też zajęcia dla nieco starszych uczestników, jakie zainicjowałam trzy lata temu. Początkowo stanowiły one zamknięty cykl, stworzony w oparciu o kilka tematów, które poniekąd były powiązane z posiadanym przeze mnie wykształceniem... Trochę to nieoczywiste, ale jestem mgr inż. Zarządzania i Marketingu:P Kierunek ten ukończyłam na Politechnice Lubelskiej, a dzięki wiedzy wyniesionej z pięciu lat studiów, przez przeszło sześć lat, zanim zajęłam się szeroko pojętą "kulturą i aktywizacją", prowadziłam zajęcia w Studium Policealnym oraz Ośrodku Kształcenia Kadr, szkoląc osoby dorosłe. Można rzec, że zatęskniłam za tą formą pracy z ludźmi i postanowiłam odświeżyć zdobyte wtedy doświadczenie, ruszając z własnym cyklem "WARSZTATOWO". Dziś przerodził się on w cotygodniowe spotkania, a w zasadzie coś na kształt Kręgu Kobiet:) 
 
Przegląd Amatorskich Teatrów Dorosłych "JakoTaki" to kolejne moje dziecko:) W roku 2019 zainicjowałam to wydarzenie w lubelskim DK SM "Czechów". Okazało się, że zapotrzebowanie na tego typu imprezy w naszym mieście jest naprawdę duże, dlatego warto stworzyć kolejną przestrzeń, w której dorośli aktorzy amatorzy, nie tylko będą mogli prezentować swoje dokonania, dzielić się własną pasją, ale także poznać innych "zafiksowanych" na takim sposobie spędzania wolnego czasu;), wymieniać się doświadczeniami i, niejako przy okazji, czegoś nowego się nauczyć. W ramach przeglądu odbywają się bowiem warsztaty teatralne dla uczestników oraz interaktywne spotkania z teatrem Impro.

 

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Na tej stronie znajdziecie nie tylko codzienne zapiski, felietony będące wyrazem poruszenia wybranym tematem, utwory poetyckie, zapowiedzi i relacje z warsztatów, bieżące informacje dotyczące moich poczynań oraz spotkań i imprez „zaprzyjaźnionych”, ale także aktualną ofertę działań muzycznych i okołoliterackich. Zachęcam do śledzenia umieszczanch tu przeze mnie treści, na bieżąco:)

Moje życie to nieustanny balans. Na granicy rzeczywistości – do bólu przyziemnej, oraz świata moich myśli – trwających w ciągłym galopie do miejsc nieodgadnionych. Granica ta jest niezwykle cienka. Czasem ledwo widoczna, a bywa i tak, że świadomie przeze mnie zacierana. Bym mogła przeplatać codzienność nitkami myśli bujających w obłokach, ocierających się o skrzydła aniołów, a nieraz kipiących humorem w barwnych korytarzach abstrakcji. W ten sposób sprawiam, że pięknieje moje – nasze życie...

/Data aktualizacji artykułu: 16.05.2023r./

(...)

 

A poniżej bardzo dokładny opis moich wcześniejszych dokonań i początków artystycznej drogi... Pierwszy, jaki zamieściłam na tej stronie w momencie jej powstawania. Zostawiam to niejako z sentymentu. Do poczytania:)

Na co dzień przede wszystkim jestem mamą. Trójka dzieci to nie lada wyzwanie, ale także niewyczerpywalne źródło pomysłów, z którego nieprzerwanie czerpię. Prócz „dorosłej” poezji, jaką tworzę od lat, coraz śmielej zaglądam do świata dziecięcej  wyobraźni i wcale niespieszno mi z niego powracać;) Owocem tych fascynujących "wypraw" są liczne bajki wierszowane i pisane prozą, wiersze, piosenki oraz warsztaty autorskie o nazwie „Bajki (nie)codzienne” (więcej w zakładce "dla dzieci")

Jeśli chodzi o moje "literackie" osiągniecia to zdobyłam trzykrotnie III miejsce: w konkursie literackim - „Moja górska legenda” (Cisna 2012), poetyckim - „Wolność dla wiersza” (Lublin 2012) oraz w konkursie odbywającym się w ramach Przeglądu "Strojne w Biel" (Lublin 2014). Dodatkowo w lutym 2013r. uzyskałam tytuł Artysta Miesiąca przyznawany przez Wydawnictwo Warsztat Bajkopisarski NIC z Przemyśla. I to by było póki co na tyle, głównie ze względu na fakt, iż od 2014 roku praktycznie nie biorę udziału w przeglądach i konkursach poetyckich, czy też literackich;)

Mój debiut przed szerszą publicznością przypadł na Wigilię Nocy Kultury 2011, kiedy to odbyło się spotkanie autorskie promujące mój pierwszy tomik „Myśli ciasnoprzestrzenne” w Galerii pod Schodami DDK SM Czechów w Lublinie. Kolejny – „Kram z myślami” zaprezentowałam po raz pierwszy w trakcie spotkania autorskiego, które odbyło się 6 kwietnia 2013r. w tym samym miejscu. Więcej na temat tej imprezy w artykułach: "Spotkanie autorskie", "Już po...a może wciąż przed?" w zakładce "aktualnie". Wtedy to po raz pierwszy odwarzyłam się zaśpiewać swoje piosenki, które piszę nieprzerwanie od stycznia 2013 roku.

Oba tomiki nie doczekały się jeszcze profesjonalnego wydawnictwa. Póki co, drukuję je nakładem własnych środków i możliwości, przy wsparciu "mojego" Domu Kultury:)

W październiku 2012 roku stałam się członkinią Grupy poetycko-literackiej „c.d.n.”, która niestety nie przetrwała do dnia dzisiejszego. W tym czasie przeprowadziłam jednak swoje pierwsze warsztaty – dla dzieci (stąd nazwa "Bajki (nie)codzienne") oraz dla dorosłych ("Zabawa poezją, poezja zabawy"). Choć obecnie grupa formalnie już nie istnieje, to zawiązane wówczas znajomości pozostają żywe do dziś. Spotykamy się przy okazji różnych działań realizowanych indywidualnie, wymieniamy doświadczeniami i wspieramy, jeśli tylko jest to możliwe.

Jeśli zaś chodzi o "początki" mojej internetowej działalności piśmienniczej to w latach 2010-2011 prowadziłam bloga „Miniatury z życia” na stronach MMLublin. Wtedy to po raz pierwszy musiałam zmierzyć się bezpośrednio z czytelnikiem, co pozwoliło mi zdobyć doświadcznie, jakie wykorzystuję do dziś. Być może kiedyś wreszcie pokuszę się o stworzenie archiwum wpisów, jakie wtedy publikowałam, ponieważ było tego naprawdę sporo i poniekąd moja ówczesna aktywność przyczyniła się do powstania niniejszej strony.

Od marca 2013 roku, raz w tygodniu, w DDK SM Czechów w Lublinie prowadzę autorskie warsztaty dla dzieci pod nazwą "Bajki (nie)codzienne". W zakładce "dla dzieci" zamieszczam relacje z wybranych zajęć oraz przykładowe teksty bajek. Ponadto od listopada 2016r. prowadzę zajęcia "Klubu 4 i 5-cio latka", a od grudnia także zajęcia teatralne dla młodzieży gimnazjalnej (Grupa teatralna "Inwencja"). Warsztaty "Potykając się o słowa" adresowane do dzieci z klas 4-8 to jeszcze jedna forma pozwalająca mi zarażać młodych ludzi własną pasją i dowodzić, że "pisać każdy może"...:)

A żeby nie było, że działam tylko (a może aż?) dla dzieci to zaczęłam zarażać swoją pasją także "mamy i inne zacne damy":) Stąd "Spotkania niebanalne" i poświęcona im zakładka "niebanalnie". Jednak obecnie niewiele mają one wspólnego ze spędzaniem czasu przy kawie i herbacie na pogaduchach, jak to wyglądało na początku. Nie do końca jestem w stanie określić, jak i kiedy to się stało, ale zaczęłyśmy ewoluować w kierunku zajęć teatralnych, w efekcie czego zrodziła się krótka forma teatralna pt. "Pasja jest kobietą", z którą zadebiutowałyśmy na scenie w czerwcu 2013, a w październiku 2013 zaistniał teatr amatorski o nazwie ATON. Mamy już na swoim koncie niejedno przedstawienie. Wszystkie według moich autorskich scenariuszy. Tytuł "Przedświąteczny szoł" zdradza zapewne tematykę i czas premiery... tak, grudzień 2013 stał się miesiącem przełomowym dla naszych Spotkań Niebanalnych. Nie dość, że przeistoczyły się one ostatecznie w zajęcia teatralne (choć wciąż z rozmowami niebanalnymi w tle) to jeszcze w naszych szeregach pojawili sie mężczyźni:) A potem poszło już jak z płatka;) "Świąteczny szoł", "Proszę o uwagę", "Wilk w owczej skórze, a może owca w skórze wilka?", "Metamorfoza Gustawa" oraz "Możesz tak iść" w klimacie refleksyjnym;) 

Oprócz wymienionych wyżej spektakli, udało nam się dotychczas zorganizować i przeprowadzić kilka spotkań poetycko-teatralno-muzycznych jak chociażby: "Marzenia się spełniają", "Euterpe bez aulosa",  "Trzy zero do setki", "Isota (nie)banalna" czy "Kobieta jest...". Podczas każdego z nich można było poznać i usłyszeć teksty, jakimi się inspirujemy, a przede wszystkim nas samych:) Skład naszej grupy ustawicznie się zmienia. 

I wreszcie ostatni, aczkolwiek chyba najdroższy mojemu sercu, fragment moich artystycznych działań i dokonań. Do niedawna Zespół MUZYkanty, obecnie Katarzyna Szczepaniak z zespołem:). Prezentuję tą drogą własną, muzyczno-literacką twórczość już od przeszło dwóch lat. Można powiedzieć, że oficjalnie zaistnieliśmy jako zespół w grudniu 2013, kiedy to zagraliśmy swój pierwszy, pełny koncert. Ja piszę teksty, układam melodię bądź korzystam z pomysłów mojego męża Tomka, śpiewam, chłopaki robią aranże, dopracowują jak się da i... grają na gitarach - Tomek Szczepaniak i Maciek Wójtowicz, na perkusji - Marcin Kojder, na basie - Andrzej Deryło (na początku naszej działalności Karolina Ludwikowska, później Krzysiek Zamiejski). Pierwsze mini występy i koncerty graliśmy w "naszym" DK, ale obecnie mamy już na swoim koncie kilkanaście koncertów zagranych poza goszczącym nas Domem Kultury i kolejne w planie. Dlatego zachęcam do śledzenia na bieżąco zakładki "aktualnie". Znajdziecie tam także informacje o koncertach akustycznych granych w małżeńskim duecie (ja plus mój mąż;)) pod nazwą "Kasia i Tomek". Ta nowa forma spotkań z publicznością cieszy się dużą sympatią ze strony odbiorców i pozwala nam znaleźć się nieco bliżej nich samych.

Wraz z zespołem udało nam się dotychczas zająć trzecie miejsce w konkursie piosenki autorskiej "Strone w biel" (Lublin 2014) oraz pierwsze miejsce w tymże samym konkursie, w edycji tegorocznej(2015). Dodatkowo w 2014 roku mieliśmy przyjemność zaprezentować się podczas Koncertu Konkursowego Festiwalu "Metamorfozy Sentymentalne" (Lublin). Od dawna, z powodu palącego braku czasu i ciągłych splotów dostępnych terminów, nie braliśmy udziału w żadnym przeglądzie. No może poza "Szczodrakami" w DK na Czechowie. W 2016 roku, wystąpiłam tu wraz z mężem (z własną pastorałką) i otrzymaliśmy wyróżnienie.

Piszę, a od niespełna trzech lat komponuję muzykę do własnych tekstów, bo tylko tak mogę w pełni wyrażać siebie. Natomiast działalność warsztatowa pozwala mi na łączenie dwóch wielkich życiowych pasji. Pisania i nauczania, którym zajmuję się w pracy zawodowej. Dowodząc, że mgr inż. Marketingu i Zarządzania może być osobą o ponadprzeciętnej wrażliwości;)