"Bajki (nie)codzienne" zrodziły się z potrzeby tworzenia oraz nawiązywania żywego kontaktu między słowami wychodzącymi "spod mojego pióra" a ich adresatem. Natchnieniem do większości tekstów początkowo były tylko moje dzieci. Teraz stają się nim także kolejne spotkania oraz ich uczestnicy. Co nie zmienia jednak faktu, że przez długi czas to "moje maluchy" były pierwszymi krytykami tworzonych tekstów i nowych pomysłów:) Śmiało można więc powiedzieć, że moje bajki i bajko-wierszyki oraz pomysły na działania warsztatowe były i są testowane na dzieciach;) 

Pisałam dla dzieci od niespełna roku, gdy otrzymałam propozycję poprowadzenia własnych warsztatów dla dzieci w lubelskim Akademickim Centrum Kultury. I właśnie to miejsce stało się moim pierwszym krokiem na drodze do bajkotworzenia wspólnie z dziećmi. Obecnie prowadzę zajęcia warsztatowe dla dzieci, pod nazwą "Bajki (nie)codzienne" w DDK SM Czechów przy ul.Kiepury 5a. Odbywają się one w każdy wtorek w godz. 16:15- 17:15.

Istotą moich spotkań z dziećmi jest interakcja, w jaką wchodzimy zapoznając się z bajkami, a następnie opowiadając je własnymi słowami lub szukając innego zakończenia. "Zgadując bajki", czy też tworząc zupełnie nowe historie będące obrazem indywidualnych pomysłów, ćwiczymy wyobraźnię. Dzieci tworzą też tzw. "wspólne bajki", rysując je na jednym, dużym arkuszu. Powstałe w ten sposób ilustracje "składam" ,zbierając pomysły dziecięce, w jedną spójną całość. Redaguję ją już po skończonych warsztatach, podobnie jak pozostałe historie opowiadane, czy dopowiadane przed dzieci w trakcie zajęć. Powstają z tego, na koniec każdego cyklu spotkań, książeczki stanowiące ich dokumantację, ale przede wszystkim doskonałą pamiątkę dla dzieci i ich bliskich.

Szerszy opis narodzin projektu "Bajki (nie)codzienne" znajdziecie wśród artykułów zamieszczonych poniżej. Znajdziecie tutaj także relacje z wybranych spotkań oraz próbki efektów pracy warsztatowej.

Zachęcam do lektury i bajkotworzenia:)

Poniżej link do wywiadu, którego autorką jest Ewelina Krzykała dziennikarka pisząca dla portalu "lubelski.pl" Odwiedziła mnie w styczniu br. Rozmawiałyśmy o moich bajkowych zajęciach, z czego powstał taki oto tekst...:

https://lubelski.pl/katarzyna-szczepaniak-dorosli-tez-powinni-czytac-bajki/?fbclid=IwAR3xRygdUCA3emFSXJv9UNPhjBtklnVjjLyQPuo9Nc44LjKBk44SM55suy8

Miłej lektury:)

Podczas "Bajek (nie)codziennych" - zajęć dla dzieci młodszych, które prowadzę w Domu Kultury na Czechowie, powstają naprawdę niesamowite historie. Głównie za sprawą nieograniczonej dziecięcej wyobraźni, ich nieskrępowanych niczym pomysłów, którymi dzielą się chętnie podczas naszych spotkań. Tuż przed Dniem Babci i Dniem Dziadka, postanowiłam zachęcić moich kreatywnych bajkotwórców do wspólnego układania bajki właśnie z myślą o Babci i Dziadku. Posłużyłam się pacynkami i inspiracją w postaci wymyślonej przez siebie bajki. To co udało nam się stworzyć wspólnie przerosło moje najśmielsze oczekiwania i niewątpliwie rozbawiło niejedną Babcię i niejednego Dziadka. Oto efekty naszej wspólnej pracy. Życzę miłej lektury:)

Poniżej umieszczam obiecany link do pliku zawierającego treść książeczki stanowiącej zapis i jednocześnie efekt naszej wspólnej pracy w trakcie drugiego semestru tegorocznych warsztatów pod nazwą "Bajki (nie)codzienne".

Bajki przez Was i dla Was układane:)

Okładka.

W czerwcu 2014 udało mi się, wraz z moimi córkami oraz chrześniakiem, odwiedzić RL i, za sprawą Pani Agnieszki Krawiec, nagrać kilka bajek mojego autorstwa. Oczywiście dzieci je przeczytały, sprawiając, że wybrzmiały cudownie i spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Bajki stały się częścią jednej z audycji adresowanych do dzieci - "Jaśka", którego można słuchać w każdy sobotni poranek. W minioną sobotę - 27 lutego 2016, moje bajki ponownie zostały wyemitowane w ramach Jaśkowej audycji. Dzięki temu, przypomniałam sobie o nagraniu i ponownie zapragnęłam nim się podzielić:)

Możliwość nagrania własnych tekstów to niezwykłe wyróżnienie, a dla moich dzieci wspaniała przygoda, którą zarówno one jak i ja, przy pierwszej, nadażającej się okazji z chęcią przeżyjemy ponownie. A póki co, wrzucam poniżej dwie z bajek, o których mowa. Miłego słuchania:)

 Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. A wraz z nimi zbliża się podsumowanie moich zajęć pod hasłem "Bajki (nie)codzienne" w kończącym się roku szkolnym 2013/2014. Jak zwykle, w związku z tym, przygotowuję dla dzieci książeczkę stanowiącą zwieńczenie naszych spotkań. Zawierać ona będzie teksty bajek, jakie napisałam dla dzieci oraz z dziećmi od lutego do maja br., a także ilustracje wykonane przez dzieci.

Zanim jednak złożę tą książeczkę i będzie ona gotowa do wręcznia moim małym bajkopisarzom, zamieszczam poniżej obiecany link do książeczki wcześniejszej. Stanowiącej niejako zapis naszych bajkowych spotkań od października do grudnia ubiegłego roku. Wkładkę z ilustracjami dołaczę lada dzień. Dziś miałam problem z jej zlinkowaniem...

Książeczka z zajęć w semestrze pierwszym - tekst.