"Bajki (nie)codzienne" zrodziły się z potrzeby tworzenia oraz nawiązywania żywego kontaktu między słowami wychodzącymi "spod mojego pióra" a ich adresatem. Natchnieniem do większości tekstów początkowo były tylko moje dzieci. Teraz stają się nim także kolejne spotkania oraz ich uczestnicy. Co nie zmienia jednak faktu, że przez długi czas to "moje maluchy" były pierwszymi krytykami tworzonych tekstów i nowych pomysłów:) Śmiało można więc powiedzieć, że moje bajki i bajko-wierszyki oraz pomysły na działania warsztatowe były i są testowane na dzieciach;) 

Pisałam dla dzieci od niespełna roku, gdy otrzymałam propozycję poprowadzenia własnych warsztatów dla dzieci w lubelskim Akademickim Centrum Kultury. I właśnie to miejsce stało się moim pierwszym krokiem na drodze do bajkotworzenia wspólnie z dziećmi. Obecnie prowadzę zajęcia warsztatowe dla dzieci, pod nazwą "Bajki (nie)codzienne" w DDK SM Czechów przy ul.Kiepury 5a. Odbywają się one w każdy wtorek w godz. 16:15- 17:15.

Istotą moich spotkań z dziećmi jest interakcja, w jaką wchodzimy zapoznając się z bajkami, a następnie opowiadając je własnymi słowami lub szukając innego zakończenia. "Zgadując bajki", czy też tworząc zupełnie nowe historie będące obrazem indywidualnych pomysłów, ćwiczymy wyobraźnię. Dzieci tworzą też tzw. "wspólne bajki", rysując je na jednym, dużym arkuszu. Powstałe w ten sposób ilustracje "składam" ,zbierając pomysły dziecięce, w jedną spójną całość. Redaguję ją już po skończonych warsztatach, podobnie jak pozostałe historie opowiadane, czy dopowiadane przed dzieci w trakcie zajęć. Powstają z tego, na koniec każdego cyklu spotkań, książeczki stanowiące ich dokumantację, ale przede wszystkim doskonałą pamiątkę dla dzieci i ich bliskich.

Szerszy opis narodzin projektu "Bajki (nie)codzienne" znajdziecie wśród artykułów zamieszczonych poniżej. Znajdziecie tutaj także relacje z wybranych spotkań oraz próbki efektów pracy warsztatowej.

Zachęcam do lektury i bajkotworzenia:)

Wszytkich zainteresowanych uczestnictwem w środowych warsztatach w DDK Czechów pragnę poinformować, że odbywają się i mają się świetnie. A także, że z radością przyjmiemy wszystkie dzieci chętne do udziału w bajkowych spotkaniach:)

Jak już wielokrotnie pisałam, są one przede wszystkim okazją do wspólnej gimnastyki wyobraźni, oraz do (nie)codziennej zabawy słowem:)

Od szóstego marca br., w każdą środę prowadzę zajęcia w Dzielnicowym Domu Kultury SM Czechów w Lublinie. Serdecznie zapraszam wszystkich chcących zapoznać się z formułą moich autorskich warsztatów. A przede wszystkim zapraszam dzieci, do których moje działania są adresowane.

Są to spotkania, jakie przeprowadzam z dziećmi, dla dzieci i przez dzieci. Ponieważ to one są dla mnie bajecznym natchnieniem:)

Podstawowe założenie naszych spotkań: Współuczestniczenie i współtworzenie.