"Bajki (nie)codzienne" zrodziły się z potrzeby tworzenia oraz nawiązywania żywego kontaktu między słowami wychodzącymi "spod mojego pióra" a ich adresatem. Natchnieniem do większości tekstów początkowo były tylko moje dzieci. Teraz stają się nim także kolejne spotkania oraz ich uczestnicy. Co nie zmienia jednak faktu, że przez długi czas to "moje maluchy" były pierwszymi krytykami tworzonych tekstów i nowych pomysłów:) Śmiało można więc powiedzieć, że moje bajki i bajko-wierszyki oraz pomysły na działania warsztatowe były i są testowane na dzieciach;) 

Pisałam dla dzieci od niespełna roku, gdy otrzymałam propozycję poprowadzenia własnych warsztatów dla dzieci w lubelskim Akademickim Centrum Kultury. I właśnie to miejsce stało się moim pierwszym krokiem na drodze do bajkotworzenia wspólnie z dziećmi. Obecnie prowadzę zajęcia warsztatowe dla dzieci, pod nazwą "Bajki (nie)codzienne" w DDK SM Czechów przy ul.Kiepury 5a. Odbywają się one w każdy wtorek w godz. 16:15- 17:15.

Istotą moich spotkań z dziećmi jest interakcja, w jaką wchodzimy zapoznając się z bajkami, a następnie opowiadając je własnymi słowami lub szukając innego zakończenia. "Zgadując bajki", czy też tworząc zupełnie nowe historie będące obrazem indywidualnych pomysłów, ćwiczymy wyobraźnię. Dzieci tworzą też tzw. "wspólne bajki", rysując je na jednym, dużym arkuszu. Powstałe w ten sposób ilustracje "składam" ,zbierając pomysły dziecięce, w jedną spójną całość. Redaguję ją już po skończonych warsztatach, podobnie jak pozostałe historie opowiadane, czy dopowiadane przed dzieci w trakcie zajęć. Powstają z tego, na koniec każdego cyklu spotkań, książeczki stanowiące ich dokumantację, ale przede wszystkim doskonałą pamiątkę dla dzieci i ich bliskich.

Szerszy opis narodzin projektu "Bajki (nie)codzienne" znajdziecie wśród artykułów zamieszczonych poniżej. Znajdziecie tutaj także relacje z wybranych spotkań oraz próbki efektów pracy warsztatowej.

Zachęcam do lektury i bajkotworzenia:)

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. A wraz z nimi zbliża się podsumowanie moich zajęć pod hasłem "Bajki (nie)codzienne" w kończącym się roku szkolnym 2013/2014. Jak zwykle, w związku z tym, przygotowuję dla dzieci książeczkę stanowiącą zwieńczenie naszych spotkań. Zawierać ona będzie teksty bajek, jakie napisałam dla dzieci oraz z dziećmi od lutego do maja br., a także ilustracje wykonane przez dzieci.

Zanim jednak złożę tą książeczkę i będzie ona gotowa do wręcznia moim małym bajkopisarzom, zamieszczam poniżej obiecany link do książeczki wcześniejszej. Stanowiącej niejako zapis naszych bajkowych spotkań od października do grudnia ubiegłego roku. Wkładkę z ilustracjami dołaczę lada dzień. Dziś miałam problem z jej zlinkowaniem...

Książeczka z zajęć w semestrze pierwszym - tekst. 

Choć Święta i Sylwestrowe szaleństwo już za nami jestem pewna, że każde dziecko (i nie tylko) zawsze chętnie powraca do tych chwil i tych wrażeń, jakie niesie ze sobą przeżywanie bożonarodzeniowego i noworocznego czasu.

Bajkotworzenie to świetny sposób na wspólną zabawę. Na spędzanie czasu w sposób twórczy i kreatywny, na pobudzanie wyobraźni i tworzenie własnych historyjek, wciąż na nowo. Każdy dzień może stać się niewyczerpywalnym źródłem pomysłów. Stąd nazwa "Bajki (nie)codzienne".

Możemy układać bajki o wszystkim i dla każdego. Możemy robić to posługując się słowami lub wykonując rysunek, możemy to także pokazać. Zapraszam wszystkie dzieci chętne do takiej (nie)codziennej zabawy, wspólnego pobudzania wyobraźni na moje autorskie warsztaty już od października br., w każdą środę na godz.16:15 do Domu Kultury SM Czechów przy ul.Kiepury 5a w Lublinie.

Zapisy na zajęcia prowadzone są w DDK SM Czechów już od początku września. Adresowane są do dzieci w wieku 4-7 lat, jednak nie traktuję tych granic jako nieprzekraczalne:) Do zobaczenia:)

Wreszcie:) Tak długo zbierałam się z zamieszczaniem naszej wakacyjnej książeczki bajkowej, że zaczynałam już wątpić, czy w ogóle uda mi się to zrobić. Skład przeciągnął się do połowy września, stąd nie udało nam się rozdać książeczek na zakończenie zajęć. Miało to związek także z faktem, iż ostatnie nasze spotkanie odbyło się w przeddzień zakończenia Akcji Lato i zwyczajnie nie zdążyłam opracować tekstów oraz ilustracji na czas.

Kochani, wreszcie udało mi się zamieścić kilka zdjęć z naszego ostatniego spotkania przed wakacjami:) Odbyło się one 29 maja br. jako podsumowanie cyklu spotkań w DDK Czechów. "Bajki (nie)codzienne" stały się źródłem wielu inspiracji i ciekawych pomysłów, które starałam się przeobrażać w teksty bajek pisanych specjalnie dla ich uczestników. Większość z nich znalazła swoje miejsce w książeczce. Niezwykle barwnej i ciekawej, zapraszającej do dalszej wspólnej zabawy:)